+420 775 036 439

martina@dobrenavyky.cz

Medicinální houby používáme doma již několik let, sami si tak pomáháme při začínajících chorobách či preventivně posilujeme imunitu v době viróz. Pro Juraje s autoimunitním onemocněním je prevence a podpora imunity velmi důležitá. I běžná viróza může totiž vyburcovat imunitu natolik, že vyvolá další „ataku“, kdy imunitní systém útočí sám proti sobě.

Já jsem chtěla více pochopit, z jaké filozofie medicinální houby vycházejí a v čem spočívá jejich léčebný potenciál. Proto jsem se prostřednictvím Školy Klinické Naturopatie zúčastnila odborného semináře s panem Milanem Schirlem, průkopníkem v oblasti medicinálních hub v Česku. Ráda bych se s vámi podělila o praktické tipy, nejen na základě naší osobní zkušenosti.

🔍 Co se v článku dozvíte:

  • Něco málo o principech Tradiční čínské medicíny (TČM)
  • Co jsou to medicinální houby
  • Tipy, jaké medicinální houby využíváme doma

Něco málo o principech Tradiční čínské medicíny (TČM)

Používání medicinálních hub vychází z Tradiční čínské medicíny. Tento celostní přístup pohledu na člověka je starý více než 4 tisíce let. Ve staré Číně byli léčitelé TČM odměňováni za to, že jejich pacienti byli zdraví. Jakmile onemocněli, byli přinejlepším vyhnáni z domu. TČM je založena na několika principech, včetně Yin a Yang. Yin jako „chladná strana hory“, kde je zima, vlhko, tma, pasivita, stagnace, voda, ženský princip a Yang „teplá strana hory“, kde je slunce, sucho, teplo, aktivita, oheň, život, mužský princip. Mezi těmito protiklady je neustálé napětí, ale nedokážou bez sebe existovat. Jedna síla se snaží vytisknout tu druhou a v bodě maxima se přelévá do druhé. (viz tečky opačné barvy v největší části slzy).

Stačí se jen podívat na koloběh života. Děti jsou typicky v Yangově energii, jsou hravé, akční, hlučné. Kolem 28. roku života se energie začnou překlápět a člověk by měl začít zpomalovat a nahlížet více do sebe. Ve stáří už převládá klidná Yinová energie. Podobně lze vnímat i nemoci. Pokud mě někdo v sobě nedostatek tepla a ještě se vystavuje chladu, tak jeho převažující Jin (chlad) se může po dosažení maxima překlopit až do Yangu (tepla), který se na úrovni těla projeví jako zánět. Když se nad tím zamyslím, opravdu všechno v životě je o přelévání těchto pomyslných energií.

Co jsou to medicinální houby 

Medicinální houby jsou v čínské fytoterapii používány po dlouhá tisíciletí. I dnešní věda potvrzuje jejich příznivé účinky na lidský organismus. Jedná se o koncentrované potraviny, které obsahují řadu vitamínů a enzymů, ale hlavně beta glukanů, které se dokáží napojit na imunitní buňku a stimulovat ji. Jednotlivé houby mají vliv na široké spektrum zdravotních problémů, dokáží modulovat imunitu, mají protinádorové, antibiotické, antioxidační účinky, dokáží regulovat cholesterol, hladinu cukru, krevní tlak, působí protizánětlivě atp. Houby patří k nejstarším organizmům na zemi, mají velmi silný imunitní systém, který se dokáže adaptovat na jakékoli podmínky. Tyto schopnosti umí „přenést“ i na člověka. Existuje kolem 1,5 milionu hub, z toho zhruba 540 s léčebným účinkem a kolem 14 základních medicinálních hub.

Tipy, jak medicinální houby využíváme my doma

Za posledních pár let jsme doma vyzkoušeli několik medicinálních hub ve formě kapslí a sirupů. Patří mezi ně Coriolus, Reishi, Hericium, Cordyceps. Kromě těchto hub naleznete níže přehled dalších, které mě zaujaly. Jako u všeho platí, že před jejich použitím je vhodné podívat se na problém celostně a poradit se ohledně vhodné formy a dávkování. Ať už s odborným terapeutem, nebo využít online poradny (jakou má na svém webu např. firma Mycomedica).

  • Coriolus – je houba s prokazatelně nejsilnějšími protivirovými, protipatogenními účinky. Využívá se v podpůrné onkologické léčbě. Dokáže v těle odhalit skrytý patogen (např. boreliózu) a podporuje organizmus i při autoimunitních onemocněních. Má příznivé účinky při oparech, regeneruje sliznice při chronických zánětech či sinusitidě. My si ji doma nasadíme ve vyšších dávkách vždy, když cítíme, že se o nás pokouší nějaký bacil. Také je vhodné ji zařadit 2 týdny před a 1 měsíc po očkování. Když se mi objevil zánět dutin, Coriolus jsem doplnila o tinkturu Nosný vánek a Bílý zámotek. Malým dětem dáváme v době viróz pro posílení imunity preventivně Dračí sirup a starším Mycokomplex.
Medicinální houba Coriolus
  • Reishi – má asi nejširší spektrum působení ze všech medicinálních hub, včetně příznivých účinků při alergii či atopickém ekzému. Dokáže doplnit energii a podpořit imunitu, například po dlouhé nemoci, operaci či porodu. Má antivirové a antibakteriální účinky, například při streptokoku, stafylokoku či při kašli. Pomáhá při zánětech v kloubech, posiluje vitalitu při onkologických chorobách. Zvyšuje odolnost vůči stresu. Má pozitivní vliv na srdce a kardiovaskulární problémy a regeneruje játra. Reishi jsem si dávala v těhotenství i po porodu. Našemu nejmenšímu synkovi ji dáváme kvůli atopickému ekzému a druhého syna s Reishi připravujeme na sezónu včel kvůli zjištěné alergii. Při alergiích je vhodné s Reishi začít 2-3 měsíce před sezónou a během sezóny použít tinkturu Nefertitový závoj.
  • Hericium – je přírodní výživa neuronů, doporučuje se použít při neurologických problémech jako je Skleróza Multiplex (SM), Demence, Alzheimer, podpora paměti či po infarktu. Aplikuje se i na zažívací potíže jako je reflux, pálení žáhy, gastritida a harmonizuje žaludek. Juraj používá Hericium v ​​určitých částech roku v souvislosti se roztroušenou sklerózou.
  • Cordyceps – patří mezi medicinálními houbami k nejúčinnějším dobíječům energie. Je vhodný při únavovém syndromu či celkovém vyčerpání. Používá se při oslabených ledvinách a nočním močení a pomočování či při Tinnite (hučení v uších). Podporuje srdce, plíce (astma, suchý kašel). U mužů i žen zvyšuje libido a plodnost. Využívají jej i sportovci pro urychlení regenerace. Naopak, neměli by jej používat lidé s vysokým krevním tlakem či s migrénami a jelikož zahřívá, neměl by se užívat večer.

Níže naleznete přehled dalších užitečných hub, které jsme doma ještě nevyzkoušeli, ale zaujali mě jejich účinky:

  • Chaga – svými účinky kombinuje Hericium a Coriolus. Dokáže stimulovat imunitu a zlikvidovat patogeny. Podporuje trávení a je vhodná při aftách, oparech či akné. Účinkuje při střevních problémech, včetně autoimunitních chorob (Crohnova choroba), či onkologických nálezech v trávicím systému a problémech se žlučníkem.
  • Agaricus – používá se při alergiích či atopických ekzémech, při chronickém kašli, vysokém krevním tlaku, podporuje trávení a peristaltiku střev.
  • Maitake – je z hub preferovanou volbou při metabolickém syndromu (diabetes II., vysoký krevní tlak, nadváha, vysoký cholesterol). Využívá se také v onkologické léčbě či při osteoporóze.
  • Auricularia – se využívá v prevenci kornatění cév, při suchém kašli, ale i při problémech s hemeroidy, při kterých lze sáhnout i po tinktuře Zlatá žíla a balzámu Doutnající rokle.

Medicinální houby většinou kombinujeme is dalšími formami přírodní medicíny, jako je homeopatie, byliny či aromaterapie. Kromě Coriolusu, který používáme v době propuknutí virózy, je využíváme z preventivních důvodů a v omezenou dobu během roku. Věřím, že vám článek posloužil jako inspirace, jak si podpořit imunitu a vitalitu. V případě, že byste se medicinálních houbách chtěli dozvědět více, na webu naleznete několik kvalitních zdrojů ohledně těchto doplňků stravy.

📚 Použité zdroje:

Martina

Pomáhám lidem odhalit příčiny jejich zdravotních potíží a obnovit rovnováhu těla i mysli pomocí přírodní medicíny a dobrých návyků ve stravování a životním stylu. Věřím, že přirozená řešení v harmonii s tělem, bez zbytečné chemie, mají smysl.

Další články