Nedílná součást našeho života, stres, nám pravidelně narušuje rovnováhu organismu. Pro dlouhodobé zdraví je důležité umět se stresem pracovat. Proč? Když nás ovládá sympatikus, automaticky se nám v těle zvedá hormon adrenalin, který je produkovaný dření nadledvin. Ten v našem těle způsobí zúžení cév, zvýšení krevního tlaku, zrychlený tep a srdeční činnost. Zvedá se hladina glukózy v krvi, zvyšuje se tempo dýchání a to vše proto, aby tělo rychle zásobilo mozek a svaly v periferiích na “útok nebo útěk”. Zároveň je pozastavena tvorba žaludečních šťáv, tedy celkově trávení nefunguje, jak má.
Je stres pouze škodlivý?
Zdravá stresová situace je v pořádku. Pomohla lidem v dávnych dobách přežít a utéct před mamutem nebo tygrem. Dnes jsou pro nás tygři naše účty, “to do” listy a deadliny. Pokud je stres, který prožíváme extrémní a dlouhodobý, pak škodlivý je, a to zejména pro imunitní systém, nadledvinky a srdce. Dlouhodobý vysoký krevní tlak a srdeční tep vede k nemocem cév nebo infarktu. Zvýšená hladina glukózy může vést až k diabetu. Neustálá produkce stresových hormonů může vyčerpat nadledvinky, tedy žlázu, která je produkuje. Pak už nejsme schopni tyto hormony, které nám pomáhají adaptovat se na stres, tvořit vůbec. To má za následek spustu dalších potíží včetně adrenálního vyčerpání, dlouhodbé únavy, nespavosti nebo deprese.
Nejde jen o stresové situace, ale i o “stresory” kolem nás
Dnešní doba je navíc plná stresorů a alergenů z ovzduší, v konvenční kosmetice, plastech, postředcích, v přehlcenosti informacemi, elektromagnetickém smogu atd. Se všemi těmito
faktory se potřebujeme také vyrovnat. Tělo je tak pořád ve střehu a jako “odkapávání z kohoutku” se z nadledvinek neustále vylučuje další stresový hormon kortizol. Jeho dlouhodobým působením dochází k oslabování imunity, zánětlivým reakcím a vzniku chronických onemocnění včetně astmatu, kožních projevů, autoimunitních a onkologických nemocí.
Proto je tak důležité cíleně podpořit tělo výživou a regenerací a umět si navodit pocit pohody.
SOS vitamíny pro zvládání stresu
Několik živin nám specificky pomáhá ke zvládání stresu a zdraví nadledvinek. Ve stresu emočním či fyzickém se nám nejvíce vyčerpává vitamin C, hořčík, vitamín B5 a B6. Pokud tedy dlouhodobě žijete v chronickém stresu nebo dlouhodobě užíváte kortikosteroidy, měli byste uvažovat o zvýšených dávkách těchto nutrientů. Dobrým návykem je zvýšit v jídelníčku objem potravin, které jsou na tyto zdroje bohaté nebo si pomoct doplňky stravy.
Vitamin | Zdroje se stravy |
Vitamin C | červená paprika, zelí, brambory (vařené v horké vodě a se slupkou), černý rybíz, šípky, kiwi, jahody, kapusta, špenát, brokolice, rakytník, acerola, camu camu |
Hořčík | dýňová semínka, mandle, kešu, špenát, fíky, hnědá rýže, kakao, melasa, banány, fazole |
B5 | avokádo, jogurt, kuřecí maso, sladké brambory, čočka, vejce, hrách, houby, ryby, brokolice |
B6 | krůtí maso, kuřecí maso, ryby, sušené švestky, banány, lískové oříšky, vlašské ořechy, fazole |
Sáhnout můžete po bylinách ze skupiny adaptogenů
Dobrým pomocníkem ke zvládání vypjatých situací jsou bylinky ze skupiny adaptogenů. Adaptogeny dokáží zvýšit odolnost organismu proti stresovým situacím, zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám, adaptovat se na ně. Můžete sáhnout po Kozinci, Ashwagandě, Schizandrě, Rehmanii, houbě Reishi nebo silnějším Cordycepsu. Pro celkové zklidnění pomáhají bylinky jako Třezalka (nesmí se s léky), Sporýš, Tulsi, Heřmánek, Lípa. Na podporu spaní můžete sáhnout po Meduňce, Levanduli, Mučence nebo Kozlíku. Vždy je dobré poradit se s odborníkem a vybrat vhodné bylinky pro konkrétní situaci.
Byliny a houby adaptující na stres | Kozinec, Ashwaganda, Schizandra, Rehmanie, Rozchodnice, Reishi, Cordyceps |
Byliny zklidňující | Třezalka (nesmí se s léky), Sporýš, Tulsi, Heřmánek, Lípa |
Byliny na spánek | Meduňka, Levandule, Mučenka, Kozlík, Chmel |
Pomoci mohou pravidelné rituály
Cvičení typu jóga, tai chi, chůze, relaxační a dechové techniky, kvalitní strava, dostatečný pitný režim, journaling a spánek, to vše vám pomůže tělo zklidnit, vyživit a regenerovat. Zkuste si vybrat 1 věc, kterou zařadíte do svého života. Nejdřív to může jít ztěžka, ale po 21 opakováních si vytvoříte návyk, který pak budete opakovat s radostí.
“Drobnosti, rituály, vyživení těla a mysli mají přednost před odpíráním.”
Zkuste do svého dne také zařadit drobné 5 minutové rituály. Pomohou vám odpoutat se od stresu a aktivovat parasympatikus, tedy navodit zklidnění. Můžete si třeba dopřát procházku v nedalekém parku nebo setkání s milou osobou. Zkuste se každé ráno na několik minut vystavit slunečnímu světlu. Jednou týdně si dopřát zklidňující koupel v Epsomské soli. Ve stresových situacích se naučte vědomě se zastavit, podívat se z okna a udělat si 3 hluboké nádechy a výdechy. Můžete si pustit oblíbenou píseň a zatančit si na ní, nebo si dát sklenici vody a vědomě poděkovat za možnost pít čistou vodu, která rozjasní tělo a mysl.
Podělte se se mnou o vaše vlastní rituály pro zvládání stresu. Pokud vás stres válcuje a potřebujete pomoci na ceste k znovunalezení rovnováhy, budu ráda vaší průvodkyní.